Як заряджати електромобіль

Переваги електромобілів перед машинами на двигунах внутрішнього згоряння сьогодні очевидні для всіх. Тому все більше автолюбителів замислюються про перехід на більш екологічний транспорт. І будь-якого потенційного власника електрокара хвилює, яким способом і як часто доведеться заряджати свого залізного коня. Давайте трохи поміркуємо на цей рахунок. Як часто потрібна зарядка?

Зрозуміло, єдиної відповіді на це питання не може бути – все впирається в кілометраж, який ви намотуєте щодня в своєму звичайному житті.

Сучасні моделі електрокарів можуть подолати без дозарядки до 150 – 160 км. Звичайно, є і суперновинка, виробники яких обіцяють вам до 426 км на одному заряді (Tesla), але вітчизняному обивателю вони поки мало доступні. За свідченнями власників Nissan Leaf їм вдається не заряджаючись, проїхати до 130 – 140 км.

Виходячи з цих показників, можемо прикинути, що для звичайної людини, чия щоденна траєкторія переміщень по місту – дім-робота-дім, досить буде заряджати машину раз в 3 – 4 дні, в залежності від віддаленості офісу від будинку. Якщо ж ваша діяльність пов'язана з постійними роз'їздами по місту, виникне необхідність щоденної зарядки (наприклад, це можна робити вночі, поки ви спите).

Скільки заряджається батарея?

В більшості сучасних електромобілів стоять літій-іонні батареї. І заряжаютя вони, на жаль, не так швидко, як хотілося б їх власникам, тому що тяговий акумулятор електрокара працює на постійному струмі, а в міській мережі струм змінний. Щоб зарядити батарею від мережі, спеціальне бортове зарядний пристрій, що входять в комплектацію машини, перетворює змінний струм мережі в постійний. І чим потужніший цей пристрій, тим швидше зарядитися ваш електромобіль.

Тому на питання про швидкість заряду немає однозначної відповіді, як і на питання про тривалість його дії.

Так, наприклад, для зарядки Nissan Leaf за допомогою зарядної установки Nissan буде потрібно 8 годин, тобто таку машину зручно ставити на зарядку на ніч або на весь робочий день, за умови, що ви не їдете з офісу.

А ось Tesla, яка заряджається від установки High Power Wall Connector, впорається за 3,5 години, тому її можна заряджати щоразу, коли власник просто вирішив зробити собі перерву і кілька годин відпочити, посидіти в Інтернеті або пограти в улюблену гру .

Зате, якщо ви залишили заряджену машину в гаражі надовго, не хвилюйтеся, що до того моменту, як вона вам знадобиться, акумулятор «сяде». Літій-іонні батареї втрачають заряд дуже нешвидко – не більше 3% за місяць.

Як заряджати електрокар

Всього є 4 основних способи «нагодувати» вашого залізного друга:

від міської електромережі – хоча тепер такий спосіб вже практично не використовують, бо за безпеку методу ніхто не може поручитися); від мережі змінним струмом – захист забезпечується використанням штатного кабелю, що входить в комплектацію електромобіля; за допомогою однофазного роз'єму SAE J1772 або трифазного роз'єму Mennekes – це безпечний і повністю контрольований режим заряду; на заправних станціях зазвичай є наклейки, які вказують доступну потужність; зарядка швидким струмом за допомогою спеціальних станцій типу System A (вони ж CHAdeMO або Yazaki) і System C (вони ж CCS) – це дійсно найшвидший спосіб зарядити електромобіль постійним струмом. Наприклад, для заряду батареї Nissan Leaf на 80% знадобиться не більше 30 хвилин.

Уже в недалекому майбутньому нас чекає випуск самозаряджається електромобілів на сонячних батареях.

Скільки коштує зарядити електрокар

Спробуємо приблизно прикинути, які витрати спричинить за собою зарядка електромобіля. Якщо для звичайних машин на двигунах внутрішнього згоряння використовується поняття літражу палива на кілометр шляху, то для електрокарів вважається витрата кіловат-годин на 1 км.

Повний заряд акумулятора електромобіля складає приблизно 80 кВт ∙ год. Як ми говорили вище, цього вистачає приблизно на 160 км. Тобто 0,5 кВт ∙ год на 1 км або 50 кВт ∙ год на 100 км. Помножте на поточну вартість однієї кіловат-години і отримаєте суму, яку «з'їсть» ваш електрокар їх бюджету. Але, погодьтеся, чисте повітря того варто.

Related