Які шкідливості підстерігають маляра, що займається фарбуванням автомобілів?

Незважаючи на те, що фарбування автомобілів є творчою роботою, з нею пов’язані певні шкідливості, які так чи інакше впливають на організм. Щоб максимально зберегти здоров’я, слід дотримуватися кількох важливих рекомендацій, про які піде мова далі.

 

Розчинники

Органічні розчинники № 646-ї і 647-ї в фарбуванні використовуються найбільш часто. Завдяки їм добре промиваються всілякі фарбопульти і шпателя після шпаклівки. Однак, саме ці розчинники і несуть левову частку шкоди, особливо в зимовий час, коли бокси закриті і практично не провітрюються, тому що треба зберегти тепло в приміщенні. Хороша вентиляція дозволить знизити шкідливість розчинників.

Шпаклівка: пил при сухій обробці

Практично будь-яка автомобільна шпаклівка складається з частинок, які добре розпорошуються після сухої обробки вручну. Цей пил потрапляє в дихальні шляхи, і вже після декількох хвилин ошкуривания шпаклівки можна відчути першіння в горлі. Для захисту від пилу краще використовувати спеціальні респіратори, шліфувальну машинку з відбором пилу або обробляти поверхні з зволоженням. Однак не варто забувати, що вода може проникати в деякі шпаклівки і просочуватися через пори до металу, вихивая корозію.

Фарби: шкідливі випари

Більшість автомобільних фарб є органорозчинних. Для них характерний «ацетоновий» запах. Аналогічними розчинниками розбавляються і лаки. Розчинники і розріджувачі бувають настільки їдкими, що в процесі роботи можуть викликати сльозотечу. Для захисту дихальних шляхів і легенів слід користуватися абсорбційними респіраторами. Повністю захиститися можна тільки, надівши герметичний захисний костюм і рукавички.

Основну дозу шкідливих речовин майстри отримують через нехтування до засобів захисту. Якщо фарбувати машини без респіратора, то разом з повітрям маляр вдихає величезну кількість парів розчинника і часток самої фарби у вигляді аерозолю. Тіло після закінчення роботи можна відмити розчинником, але не варто забувати, що шкіра є органом і через неї в організм легко проникаю токсини.

"

Років двадцять тому все було ще гірше, адже такими фарбами, як «Ярославка», без сліз неможливо було пофарбувати не тільки автомобіль, але навіть і одне крило. Однак слід зауважити, що з кожним роком шкоди при фарбуванні автомобілів наноситься все менше, фарби удосконалюються і стають більш екологічно чистими. Можливо, настане день, коли фарбування буде зовсім нешкідливим заняттям. А поки не варто нехтувати засобами індивідуального захисту.

Професійні хвороби

Професію автомаляр однозначно можна назвати однією з найбільш шкідливих. Раніше людям, які працюють з фарбами, давали молоко за шкідливість. Сьогодні ніхто молока не дає, але, як з’ясувалося, не сильно воно і допомагає, після того, як надихаєшся ацетоном. Більш того, ефективної фармакологічного захисту від органорозчинних фарб не існує.

На замітку

Основна небезпека підстерігає автомаляра при вдиханні летючих речовин, що містяться у фарбі і розчинниках. Пік концентрації припадає на першу годину після фарбування, коли автомобіль сохне. Однак і в процесі фарбування можна встигнути неабияк надихатися шкідливими речовинами.

Частинки органічних розчинників у вигляді випарів потрапляють на слизові оболонки дихальних шляхів. Молекули їдких речовин легко пробивають найтоншу оболонку, товщина якої вимірюється на рівні атомів. Ацетон і інші органічні розчинники є сильними отрутами. Вони проникають крізь проломи в захисній слизової оболонки і отруюють організм.

До професійних захворювань автомалярів відносяться:

  • захворювання центральної нервової системи;
  • хвороби дихальних шляхів;
  • хвороби печінки;
  • шкірні захворювання (алергії, хімічні опіки).

Часте вдихання розчинних парів може викликати бронхіальну астму, сильну алергію, а також захворювання носоглотки. Потрапляючи в кров, розчинники викликають запаморочення, нудоту і блювоту. В першу чергу страждає головний мозок, печінка і нирки. Згодом, якщо працювати без засобів індивідуального захисту, регулярне вдихання розчинних парів може призвести навіть до онкології.

Засоби індивідуального захисту

На жаль, практично ніякі фільтри, включаючи вугільні, не в змозі на 100% очистити вдихаємо повітря в фарбувальній камері від всіх видів токсичних складових. Пористі наповнювачі добре вловлюють аерозолі, а вугілля нейтралізує більшість токсинів, але ні те, ні інше не в змозі відфільтрувати ізоціаніди, що представляють найбільшу небезпеку.

Важливо знати

Щоб повністю захистити себе від шкідливих речовин, що є в повітрі фарбувальної камери, необхідно розглядати його як вороже середовище. Це означає, що маска повинна бути повністю ізольована. При цьому повітря для дихання подається ззовні.

Професіонали користуються ізолюючими системами, що складаються з вентилюють масок з герметичним забралом, гофрованого шланга подачі повітря, і нагнітача (компресора). Система відрегульована таким чином, щоб людина при вдиханні отримував необхідний обсяг свіжого повітря, і випускав його через клапан назовні.

"

Звичайні респіраторні маски типу РПГ-67 відфільтрують частина аерозолів і при установці вугільного картриджа зможуть нейтралізувати до 40% токсинів. Однак все інше доведеться перекласти на захисні функції організму, а його ресурс, як відомо, не нескінченний. Навіть одна фарбування без повного захисту може стати причиною хронічного захворювання.

Деякі малярі користуються звичайним загальновійськовим протигазом. Це краще, ніж будь-яка напівмаска, але для постійної роботи він не годиться. Перевага протигаза перед напівмаскою полягає в тому, що він забезпечує повну герметичність. Однак відфільтровує він далеко не все.

Постійно працювати в протигазі досить некомфортно. У деяких тальк і гума можуть самі по собі викликати алергію. Та й призначення у загальновійськового протигазу дещо інше. Автомаляр краще користуватися професійними ізолюючими системами: комбінезон-маска з зовнішньої подачею повітря. Коштують такі системи недешево, але здоров’я дорожче!

Цікаве відео: поради автомаляра за вибором респіратора

Related