Як навчитися шпаклівки деталей кузова автомобіля своїми руками

Фарбування кузова рідко обходиться без вирівнювання його поверхонь. Шпаклівка автомобіля своїми руками – це хороший спосіб зробити ідеально рівним свій автомобіль. Далі, ви дізнаєтеся, в чому полягає процес шпаклювання машини.
Що таке шпаклівка автомобіля своїми руками? Багато людей думають, що в шпаклюванні сталевих деталей кузова нічого складного немає. Таку думку складається у тих, хто тільки спостерігав за тим, як працюють інші люди і ніколи не пробував шпаклювати сам. В реальності ж шпаклювання як металевих, так і пластикових деталей досить скрупульозне справу, на яке здатний далеко не кожен.
Оволодіти майстерністю шпаклювання кузова можна, якщо докласти максимум старання і терпіння. Шпаклівка автомобіля на кшталт творчості, в якому можна реалізувати свій талант.

Основні види шпаклівок

На сьогоднішній день існує величезна кількість шпаклювальних матеріалів, тому розберемо тільки основні:

  • волокнисті. Такі шпаклівки застосовуються для вирівнювання глибоких вм’ятин і нерівностей, що залишилися після рихтування;
  • універсальні. Ці шпаклівки найпоширеніші, так як добре справляються з вм’ятинами до 5 міліметрів, а також відмінно шліфуються;
  • фінішні. Даними шпаклівками легко виводити деталі, але якщо нерівності глибокі, наприклад 4-5 міліметрів, то, швидше за все, через кілька тижнів або місяців відбудеться усадка;
  • шпаклівки по пластику. Ці шпаклівки мають підвищену еластичність, так як розраховані на вібрації пластика при експлуатації машин.

Якщо була проведена якісна рихтування кузова або залишилися нерівності мають перепад не більше 3-4 міліметрів, то цілком реально обійтися однією універсальною шпаклівкою. Але якщо є можливість і бажання, то можна користуватися і фінішної.

Робота з пластичними масами при вирівнюванні деталей кузова автомобіля

Для того щоб шпаклювати нерівності, знадобляться:

  • знежирювач;
  • серветка;
  • малярні шпателя;
  • наждак;
  • брусок для затирання або шліфувальна машинка;
  • розчинник (646) і ганчір’я.

Для безпеки рук бажано працювати в рукавичках, але мало хто так робить, так як в них втрачається важлива в цій справі чутливість.
Отже, після знежирення оброблюваної поверхні і обтіркі серветкою, слід збити глянець (наждаком Р-240), а потім відкрити банку універсальної шпаклівки і добре її перемішати. Далі, потрібно взяти порцію матеріалу на шпатель, додати затверджувач (пропорція вказується на банці) і ретельно перемішати, після чого нанести на кузов. Через 15-30 хвилин станеться затвердіння шпаклівки.
Кількістю затверджувача можна регулювати швидкість застигання, але відхилятися від рекомендованої пропорції слід в розумних межах (до 20%). Наносити шпаклівку необхідно до тих пір, поки нерівність повністю не заповниться. Секрет полягає в тому, що поки шпаклівка рідка, для прискорення процесу її можна наносити другим і третім шаром. Але якщо вона швидко застигла, то необхідно її спочатку зашліфувати, а потім вже наносити наступний шар.

Шліфування вирівнюючого шару

Шліфується шпаклівка або вручну (за допомогою спеціального бруска і наждачного паперу), або шліфувальною машинкою. Останній спосіб практичніше і швидше, але деякі форми можна вивести тільки вручну. Шпателя слід промивати за допомогою розчинника і дрантя. Після вирівнювання кузова не повинні залишатися сходинки на кордоні шарів шпаклівки, інакше грунтовка їх може просто не залити або дати усадку.
На замітку
Якщо не виходить ідеально розтерти шпаклівку, то перед ґрунтовкою, можна залити кузов рідкої шпаклювальної масою, а на наступний день зачистити її і заґрунтувати.

Відмінності процесу шпаклівки пластикових деталей

З вирівнюванням пластмасових деталей справа йде інакше. Якщо шпаклюється голий пластик, наприклад новий бампер, то необхідно в обов’язковому порядку збити з нього глянець (наждаком Р-320 або Р-400), а потім знежирити і обтерти серветкою. Після цих процедур можна шпаклювати. Так само варто пам’ятати, що перед нанесенням базового грунту, будь пластик потрібно розкривати спеціальним праймером по пластику.
Як бачите, шпаклівка автомобіля своїми руками не така вже й складна справа, але і легким його назвати теж не можна. Якщо у вас немає досвіду шпаклювання, то не сподівайтеся на миттєвий результат, а краще налаштуйтеся на отримання досвіду (буде непогано дізнатися більше про технології фарбування автомобіля). Згодом все вийде і ви зрозумієте, що таке грунтовка автомобіля своїми руками, і що таке фарбування автомобіля своїми руками. Щоб прискорити результати, просто намагайтеся робити роботу кожен раз якнайкраще.

Особливості виведення кузова автомобіля

Новачки, вперше стикаються з процедурою шпаклювання, сильно дивуються з того, що дається вона не так просто, як виглядає на відео. Прибрати невелику вмятінку на рівній ділянці, намазав шпаклівку, як масло на хліб, дійсно нескладно. Але ось виводити кантики, вилиці, ребра і інші криволінійні профілі, як показує практика, вдається далеко не всім.
На замітку
Людям, які не вміють створювати що-небудь руками, за шпаклівку краще не братися. Ця робота вимагає спритності рук і кмітливості. Вона найближче до скульптури, тільки, зрозуміло, не в вузькому розумінні цього слова.
Перейдемо до конкретики. Слід зауважити, що ніяких інструментів і пристосувань, що допомагають відновлювати складні форми шпаклівкою, не існує. Є тільки шпатель, руки і голова. Кожен раз майстер повинен продумувати стратегію виведення форми, яка залежить від складності останньої.
Новачки, початківці працювати зі шпаклівкою, повинні зробити своїм девізом фразу: якщо довго мучитися, що-небудь вийде. Шпаклівка піддається обробці, тому все зайве можна буде завжди прибрати, а відсутню – доліпити. За великим рахунком працювати можна навчитися на одній деталі, якщо довести її поступово до ідеалу.
Основна помилка новачків при шпаклівці – накладення занадто товстого шару. Після затвердіння матеріал досить складно шліфується. Звичайно, можна скористатися шлифмашинкой, але раціональніше просто не допускати великої кількості надлишків. Для цього краще накладати масу тонкими шарами і після затвердіння контролювати її висоту.
На замітку
Деталь необхідно рихтувати якомога точніше, щоб шпаклівку довелося накладати мінімальним шаром. Занадто товстий шар схильний до великої усадки, а згодом і до розтріскування.
Найбільш складні ситуації, що ставлять початківців майстрів в скрутне становище, пов’язані з оформленням різних канавок або граней. Наприклад, стоїть завдання зашпаклювати частина капота після рихтування, у якого є видавлені поздовжні смужки. Одна з таких смужок проходить якраз по пошкодженій ділянці. У такому випадку спочатку намічають траєкторію канавки смужкою малярного скотча, який забирається після нанесенні шпаклювальною маси, залишаючи намічену траєкторію.

Слід від скотчу служить орієнтиром для подальших дій. Треба дати шпаклівці підсохнути і далі можна формувати канавку наждачкою. Можливо, доведеться прошпаклевать це місце не один раз. Професіонали нерідко в процесі повторних нанесень вибирають канавки пальцем.
Шпаклівка тісно пов’язана зі шліфуванням. Нанесення маси – це тільки півсправи. Найдовше майстер працює не шпателем, а наждаковим бруском. Для прискорення шліфування варто скористатися пневматичної або електричної шліфовалкой.
Деякі майстри працюють тільки руками, оскільки у них не виходить точно виводити поверхні шлифмашиной. Однак новачкам краще відразу братися за освоєння механізованих методів обробки, які дозволяють витрачати на шліфування набагато менше часу. Не все можна зробити шлифмашиной, але багато!
Шліфувати шпаклівку можна як на суху, так і по мокрому. Якщо працювати вручну, то мокрий метод більш зручний, оскільки не дає пилу і забезпечує саму гладку поверхню. Однак є у нього і мінус: вода здатна добиратися до металу, що в наслідок може привести до появи корозії. Якщо працювати шлифмашиной з пилеотведеніем, то вода стає не потрібною.
Слід застерегти всіх початківців майстрів: пил, що утворюється при шліфуванні шпаклівки, дуже шкідлива для органів дихання. Особливо небезпечна пил шпаклівки зі скловолокном. Якщо шліфування ведеться на суху, то працювати потрібно в пилезахистнотної масці!

Цікаве відео: робота шпаклювальними системами 3М

Related