Теорія і практика рихтування двері легкового автомобіля

видалити голими руками. зняти двосторонній скотч можна за допомогою шуруповерта та спеціального кола.

Поширені методи рихтування:

  • видавлювання;
  • витягування;
  • клепка;
  • охолодження-нагрівання;
  • рихтування без фарбування.

Рихтовка двері: основні моменти

У багатьох випадках, щоб виправити велику частину вм’ятини, потрібно зняти оббивку і видавити нерівність зсередини. Метал зіграє і стане на своє місце. Чим сильніше розтягнувся метал, тим більше зусиль потрібно докладати, щоб повністю повернути поверхні колишню форму.

Маленькі нерівності вистукувати молотком і різними оправками. Потім вони зачищаються шліфувальною машинкою (болгаркою) до металу, а що залишилися вм’ятини витягуються споттер. Якщо такого інструменту під рукою немає, можна діяти по-старому – приварювати петлі полуавтоматом і смикати їх зворотним молотком.

На цьому рихтування двері не закінчується, адже роботу потрібно доводити до кінця. Після вирівнювання металу, двері потрібно поштукатурені. У тому випадку, якщо залишилися дрібні нерівності, можна використовувати шпаклівку зі скловолокном, так як вона відмінно заповнює поглиблення і при цьому дає мінімальну усадку.

Далі потрібно використовувати універсальну шпаклівку і фінішну. Важливо розуміти, що чим менше буде шпаклівки на деталі, тим менше ймовірність того, що вона згодом відшарується . Потім деталь грунтується, а на наступний день – обробляється і фарбується. Якщо потрібно, то полірується після висихання фарби або лаку.

В кінці всі аксесуари двері встановлюються на місце, а молдинг приклеюється на подвійний скотч (краще купувати фірмовий, наприклад «3М»).

"

Результат рихтування дверей залежить не стільки від якості інструментів, скільки від навичок і умінь майстра. Загалом, сучасна рихтування автомобіля дозволяє домогтися колосальних результатів.

Нюанси дверний рихтування

Найменші наслідки мають плавні вм’ятини без заломів і складок. Можна сказати, що автовласникові пощастило, якщо ще і лакофарбове покриття не постраждало. Але настільки делікатні пошкодження можуть залишити тільки щодо «м’які» предмети.

Вм’ятина на двері може бути дуже великий, а також буває, так звана «хлопавка». В такому випадку з тильного боку двері зварюванням ставляться ряди точок з інтервалом 15-20 мм. Точки можна ставити і з лицьового боку, але тоді після виправлення їх доведеться сточувати.

Заломи або складки відносяться до складних пошкоджень. Виправити їх простим видавлюванням неможливо. Швидше за все, двері доведеться знімати і працювати з нею на стапелі. У найскладніших випадках потрібно розтин двері. На стапелі відновлюють геометрію деталі за допомогою гідравліки.

На замітку

Виправити заломи можна за допомогою спеціального пристосування – споттера і зворотного молотка, який чіпляють за спеціально приварені до обшивки шайби. Щоб рихтувати двері зсередини, може знадобитися вирізання частини її каркаса, який потім приварюється назад.

Метод, що передбачає роботу зворотним молотком, відноситься до традиційних. Але на поверхні двері після такої рихтування можуть залишитися дрібні горбки. Позбутися від них можна рубанком по металу з наступною обробкою кутовий шлифмашиной з пелюстковим диском.

Коли вм’ятина утворюється після удару під кутом, близьким до прямого, то двері часто трохи йде всередину. Якщо удар сильний, то вона взагалі може не закриватися. Це відбувається через витягування петлею на самих дверей. Втопити їх можна ударами молотка через дерев’яну проставку.

Багато фахівців вважають, що при складних вм’ятини без заломів перевагу слід віддавати рихтування із зовнішнього боку дверей. В цьому випадку контролювати процес легше, а значить, вирівнювання буде відбуватися швидше. Для зручності кріплення тяг користуються споттер або зварювальними шайбами, приварені малим струмом, щоб їх потім можна було легко згорнути.

Якщо рихтування дверей проводиться з тильної сторони, то найважливішим в даному випадку моментом є контроль сили впливу. Щоб не різати каркас дверей, деякі рихтовщики вдаються до пневматичної методу. Він передбачає закладку навпаки вм’ятини надувний подушки (футбольний м’яч), яка при накачуванні стане акуратно виправляти двері.

"

Рішення про вибір способу рихтування завжди приймається після огляду вм’ятини і залежить від її особливостей. Іноді вм’ятину двері можна виправити звичайної монтуванням, яку наголошують в ребро жорсткості на звороті. Контролювати рихтування в такому випадку можна, встановивши навпроти дверей велике дзеркало.

Після рихтування двері не потрібно поспішати з фарбуванням. Спочатку потрібно встановити її на місце і перевірити зазори. Вони повинні бути рівномірними по периметру. За зразок слід взяти аналогічні зазори на двері з протилежного боку.

Регулювання зазорів можлива за допомогою коригування геометрії двері і положенні її петель. Не слід впливати безпосередньо на відповідні петлі на стійці. Якщо двері провисла, її слід підняти домкратом.

На замітку

При рихтування та відновленні геометрії двері, слід пам’ятати про таке явище, як втома металу. Кількість маніпуляцій потрібно звести до мінімуму. Особливо це стосується геометрії і петльових вузлів.

Ремонтуючи наголос двері автомобіля, необхідно обов’язково оглядати її каркас і підсилювачі. Якщо вони деформовані, то без повного відновлення деталь неможливо буде якісно отрихтовать.

Цікаве відео: приклад рихтування двері автомобіля

Related