Що потрібно знати про фарбування і полірування автомобілів своїми руками?

Фарбування автомобіля своїми руками – це досить цікаве заняття, в якому реалізується творчий потенціал людини. Даний вид діяльності може бути як роботою, так і хобі. Однак і те, і інше приносить користь і задоволення.
В наш час, коли створено безліч різних матеріалів для фарбування автомобіля, стало легко обслуговувати свою машину самому. Для цього, звичайно, потрібні навички автомаляра. Якщо їх немає, то це питання часу, бо зазначені навички швидко купуються і залишаються на все життя. А починається все з теоретичної частини.
Щоб навчитися фарбувати машини своїми руками, важливо зрозуміти суть таких процесів як:

  • шпаклівка;
  • грунтовка;
  • фарбування;
  • полірування.

Ці процеси є основними в роботі автомаляра. Їх слід виконувати в наведеному вище порядку. Крім того, кожен з процесів повинен виконуватися ретельно і ні в якому разі не повинен бути пропущений. В іншому випадку це вплине на якість роботи: наприклад, якщо машину не гарантувати, то фарба ляже на шпаклівку з дефектами, і всі вони в підсумку буде видно.

Етап шпаклівки кузова

Шпаклівка використовується в тому випадку, коли потрібно заповнити нерівність на машині, бо її основну властивість – це вирівнювання поверхні. Робиться це в такий спосіб: потрібно взяти два шпателя (пластмасових або металевих), один для вибирання шпаклівки з банки (4х10 см.), Інший для замісу (20х10 см.), Потім взяти трохи шпаклівки і додати в неї 3-5% затверджувача ( йде в комплекті). Далі нагальними рухами все перемішується, поки не зникнуть прожилки затверджувача.
Кількістю затверджувача можна регулювати час затвердіння шпаклівки. Слід врахувати, що при низькій температурі повітря вона застигає довше, а при високій – швидше. Важливо пам’ятати, що шпаклівка служить основою для грунтовки і фарби, тому перед тим як шпаклювати, потрібно збити глянець з деталі наждаком № 240 і ще раз знежирити її. Щоб розведену шпаклівку нанести на машину, можна скористатися набором гумових шпателів, а для великих поверхонь слід використовувати широкі металеві шпателі.

На замітку
Якщо покласти зовсім небагато затверджувача, то шпаклівка все одно рано чи пізно застигне. А ось велика кількість затверджувача змусить її застигнути в лічені хвилини. Тому завжди краще не доповісти затверджувача, ніж перекласти.

Для обробки шпаклівки зручно користуватися шліфувальною машинкою. Також можна використовувати малярні прасування різної величини і наждак від великого (№ 60) до дрібного (№ 240). Способи обробки шпаклівки діляться на суху і мокру. Залежно від обраного способу підбирається відповідна наждачний папір. Для обробки з водою краще брати листової наждак, а для сухої – стрічковий.

Не варто відразу класти великий шар шпаклівки. Верхні шари можуть схопитися швидше і перекрити доступ кисню до ще незаст, а він бере участь в реакції затвердіння. У підсумку це призведе до просідання шпаклівки, а потім і до її відшарування.

На замітку
Автомобільна шпаклівка накладається шарами товщиною до 5 мм. При цьому дуже важливо давати кожному шару повністю висохнути. Час висихання вказується на упаковці матеріалу.

Завжди потрібно прагнути до того, щоб поверхня була вирівняна якнайкраще і шпаклівки знадобилося мінімальна кількість. Чим тонше шар шпаклівки, тим менше у неї шансів відвалитися.
Якщо потрібно шпаклювати бампер, то слід користуватися спеціальною шпаклівкою для пластику. Звичайна шпаклівка для кузова не буде триматися. Але є спосіб її використовувати, якщо застосувати спеціальний грунт, про що буде сказано нижче.

Нанесення грунту перед фарбуванням

Після вирівнювання всіх поверхонь можна переходити до грунтування машини. Перед ґрунтовкою потрібно збити глянець з деталі наждаком № 360, після чого знежирити її і розвести грунт в пропорціях, зазначених на банку. Потім необхідно залити грунт в бачок пістолета і нанести перший шар.
Щоб уникнути патьоків перший шар краще зробити тонким. Можна ще нанести 1-2 шари і залишити машину до повного висихання грунту (зазвичай 24 години). На наступний день затерти грунт за допомогою прасування і наждачного паперу № 500 або № 600 (з водою). Тепер грунт готовий до фарбування.
Грунтовки бувають декількох типів, а саме: що заповнюють, антикорозійні і епоксидні. Заповнюють грунти застосовуються для остаточного вирівнювання підстави і забезпечення гарної адгезії з фарбою. Такі грунтовки, як і шпаклівки, володіють деякою пористістю, але розмір пір у них набагато менше.
Антикорозійні грунтовки призначені для захисту сталевих кузовів. Якщо метал вже зворушений іржею або його зварювали, то антикорозійна обробка обов’язкове. Використовувані грунтовки містять кислоти, які, реагуючи з металом, створюють на його поверхні непроникну і нерозчинну плівку окислів. Ця плівка оберігає кузов від контакту з вологою і киснем.
Епоксидна грунтовка теж утворює непроникну плівку, але сама по собі не має активним антикорозійним властивістю. Нею добре консервувати метал, крім того, така грунтовка здатна виступати ізолюючим шаром. Невеликі протирання при шліфуванні дуже зручно закривати епоксидним грунтом.
Бампери грунтуються спеціальною грунтовкою. На ній так і написано: «для пластику». Вона може продаватися як на розлив, так і в аерозольних балонах. За великим рахунком, різниці немає, тим більше, що на етапі грунту якість розпилення, яке може забезпечити балончик, не позначається на кінцевому результаті.

На замітку
За допомогою грунтовки для пластика можна заощадити на шпаклівці, якої вирівнюють бампер. Якщо покрити його спеціальним грунтом, то далі можна використовувати звичайну автомобільну шпаклівку, а не спеціальну, для пластику. Цей прийом часто використовується автолюбителями.

Точки контролю в процесі фарбування автомобіля

Великим плюсом у фарбуванні є наявність спеціальної камери або приміщення, в якому мінімум пилу і нічого не падає зі стелі. Перед тим як фарбувати машину, її потрібно обдути від пилу, потім укрити і обклеїти за допомогою чохла, малярської паперу і скотча. Далі знежирюємо поверхню антисилікону.
Температура кузова і навколишнього середовища може впливати на якість лакофарбового покриття. Вкрай небажано тримати перед фарбуванням автомобіль на сонці. На гарячому металі фарба тече, занадто швидко сохне і навіть може закипіти. У зв’язку з цим на лакофарбовому покритті утворюються різні дефекти, багато з яких не можна видалити постфактум.
Має значення і фарбування. Дешевий краскопульт заплює всю машину фарбою, а малопотужний компресор з маленьким ресивером постійно змушує чекати, поки накачати необхідний тиск. На хороші результати можна розраховувати, якщо користуватися, як мінімум, середнім за ціною обладнанням.

Перший шар краще зробити тонким, бо патьоки часто зриваються саме на ньому. Якщо фарба криє добре, то 2-3 шари буде цілком достатньо. Потім йдуть 2-3 шари лаку. На наступний день можна милуватися результатом, а якщо є дрібні дефекти, то усунути їх поліруванням.

Полірування лакофарбового покриття

Буває так, що на пофарбовану поверхню потрапляють порошинки, смітинки і навіть прилипають різні комахи. У таких випадках допоможе полірування автомобіля своїми руками. Для цього знадобиться: полірувальна машинка, поліролі (наприклад, G-3 і G-10 фірми «Фарекла»), відро води, губка, скребок, наждак № 1500 – 2500 (листовий).
Наждак № 1500 розривається на 4 частини, і вручну (без прасування) затирається по мокрому рівномірно вся деталь до тих пір, поки пилинки не підуть. В процесі це можна періодично перевіряти за допомогою гумового скребка або автомобільного двірника. В результаті деталь повинна стати матовою і більш гладкою (без шагрені).
Коли порошинки видалені, саме час приступити до полірування. Дана процедура починається з обробки абразивної пастою і закінчується фінішним полиролем, який збільшує блиск і прибирає голограму. Завершити полірування бажано консервирующим полиролем, який захистить фарбу від зовнішніх впливів і додасть 10-20% блиску.

На замітку
При поліровці потрібно бути дуже акуратним і стежити за тим, щоб на оброблювану поверхню не потрапив сторонній абразив, який може ісчертіть глибокими подряпинами всю деталь.

Вище коротко описувалися 4 основних процеси. Читаючи ці рядки, ви вже маєте уявлення, що таке фарбування автомобіля своїми руками. Для більш глибокого розуміння всіх процесів можна почитати також наступні статті:

  • технологія фарбування автомобіля;
  • фарбування бампера;
  • локальне фарбування автомобіля.

Цікаве відео: ази автомалярних справи

 

Фарбування автомобіля в гаражних умовах

Related