Огляд основних способів рихтування кузова автомобіля

способу є свої особливості, які описані нижче.

Найвідоміші способи рихтування:

  1. Класична рихтування автомобіля. Актуальна практично при будь-яких пошкодженнях кузова. Виконується за допомогою різних оправок, важелів, металевих і гумових молотків, фасонних плит.
  2. Вакуумна рихтування автомобіля. Застосовується при цілісному лакофарбовому покритті і плавних вм’ятини. Виконується за допомогою вакуумного зворотного молотка. Особливих навичок не вимагає: зафіксував – смикнув.
  3. Делікатна рихтування без фарбування. Як правило, видалення вм’ятин без фарбування відбувається завдяки спеціальній присоску і мініліфтеру, використовуваних при вирівнюванні металу. Цей спосіб працює, коли фарба на кузові не пошкоджена. Мініліфтер продається в більшості спеціалізованих інтернет-магазинах. Він плавно витягає невеликі нерівності до ідеального результату, головне підбирати потрібні пістони (чим менше ставати вм’ятина, тим менше потрібно приклеювати пістон).
  4. Вирівнювання кузова споттер. Споттер – це сучасний і багатофункціональний інструмент, яким можна акуратно рихтувати машину, за допомогою контактного зварювання. Безумовно, для разової роботи не варто купувати споттер, але якщо є перспектива в майбутньому зайнятися «бляшанкою», то такий інструмент може робити всю роботу за вас.

Нюанси, які необхідно враховувати при рихтування автомобіля

В рихтування автомобіля своїми руками можна використовувати всі вище описані способи, адже кожен з них здатний доповнити один одного. Насамперед можна вдатися до мініліфтеру або зворотному молотку, навіть якщо пошкоджена фарба, потім, якщо буде потрібно, – до класичного вирівнюванню металу.

Рихтування кузова автомобіля – це не складний процес, але досвід або бажання ближче познайомитися з властивостями металу в ньому вітаються.

"

В цій роботі головне – відчувати метал. Складно впоратися з ним тільки на старих вітчизняних авто. На іномарках він тонкий і гнучкий, добре піддається будь-якого впливу. На деяких китайських і японських машинах вм’ятини на кузові легко виправляється навіть голими руками, тому, в роботі з такими машинами інструменти, часом, навіть не потрібні.

На замітку

Можна вирівняти кузов за допомогою набору молотків і оправок, що займе тривалий час і багато сил, а можна просто використовувати присосок, мініліфтер або споттер.

Локальна рихтування без фарбування

Якщо, що утворилася вм’ятині не має заломів, а метал не потягнуть (деформація з розтягуванням), то деталь можна виправити, не пошкодивши наявне ЛКП. У фарби і лаку досить висока еластичність. Якщо на місці вм’ятини не було шпаклівки, то, шансів на вдале виправлення досить багато.

Однак братися за делікатну рихтування складних пошкоджень без достатнього досвіду не рекомендується. Якщо дану процедуру виконує професіонал, то вона здається дуже простий. Але варто взяти інструменти в руки, як одразу розумієш, наскільки це складно.

"

До речі про інструментах. Набори для виправлення вм’ятин, шляхом видавлювання зі зворотного боку, складаються з різних гачків і «ключок», призначення яких неможливо передбачити. Майстер, що володіє навичками делікатній рихтування, схоже скульптору. Якщо скульптор вміє відсікти все зайве, то рихтувальник, знає, куди і з якою силою натиснути, щоб повернути деталі початкову форму.

Чи знаєте ви, що …

… майстру делікатній рихтування часто доводиться діяти наосліп. У важкодоступних місцях немає можливості контролювати процес візуально – працюють тільки руки. Очевидно, що для виконання такої роботи потрібні серйозні навички і хороше просторове мислення.

В той же час прості вм’ятини в місцях з практично відкритим доступом можна виправити самостійно підручними інструментами. Якщо, наприклад, на дверях є вм’ятина без пошкодження ЛКП, то знявши дверні карти і отримавши доступ із зворотного боку, можна видавити її назад. Для цього потрібно виготовити прокладку з твердої гуми і потихеньку стукати через неї невеликим молотком безпосередньо або через штовхач.

В будь-контактної рихтування головне – не робити зайвих рухів. Помилок вона не терпить. Завжди краще недостучать, ніж перестучать. Тому всі дії (особливо через брак досвіду) потрібно здійснювати максимально обережно.

Локальна рихтування, як уже говорилося вище, може також проводитися з зовнішнього боку. Для цього використовуються спеціальні пістони різної форми і розміру, які приклеюються до проблемного місця спеціальним клеєм. Але практика показує, що виникає навантаження на відрив може витримати тільки заводське ЛКП. Якщо деталь в даному місці перефарбовувалася, і вже тим більше шпаклювати, то її покриття навряд чи витримає витягає навантаження.

В старих посібниках з рихтування часто можна зустріти згадка про наскрізному методі. Він передбачає свердління крихітного отвори в центрі вм’ятини, через яке просовується гачок. Загин гачка може мати різну форму, від неї залежить радіус дії. Діючи таким способом, важливо не надавати великі зусилля, оскільки навантаження буде точкової і це може викликати появу пухирців.

При локальної рихтування необхідно ретельно обстежити лакофарбове покриття вм’ятини на предмет тріщин. Для цього знадобиться лупа. Мікротріщини через неї навряд чи вдасться розглянути, але серйозні пошкодження напевно буде видно. Якщо в ЛКП є тріщина, то краще вибрати спосіб рихтування з фарбуванням.

Будь-яке пошкодження лакофарбового покриття – це розгерметизація захисного шару. Через тріщину в фарбі волога обов’язково добереться до металу і незабаром там з’явиться корозія. Іржа стане підривати ЛКП в районі тріщини і ще більше розсовувати останню. У підсумку вся справа скінчиться точковим ремонтом з фарбуванням.

Рихтовка без покраски хороша не тільки мінімальними витратами, а й тим, що практично зберігається рідне ЛКП. Однак в майбутньому треба спостерігати за місцем виправленої вм’ятини. Поява горбка означає, що під фарбою почалася корозія.

Цікаве відео: термодинамічний спосіб рихтування

Related